Hypotéka na pronájem

Vytvořte si vedlejší příjem díky pronájmu nemovitosti. Pomůže vám s tím hypotéka na pronájem neboli investiční hypotéka. Banka vám jejím prostřednictvím půjčí peníze na nákup nemovitosti, kterou chcete pronajímat. Navíc dokáže zohlednit příjmy z plánovaného pronájmu.

Usmívající se kreslená postava, která má za sebou logo ve tvaru F a ukazuje na tři informativní řádky s textem.

Hypoteční kalkulačka

  Jsme spolehlivý a ověřený partner
  Srovnáváme 41 bank a pojišťoven
  Ročně pomůžeme více než 2 000 klientům
  Dohled a licence od České Národní Banky

  Nechte si ZDARMA poradit s výběrem hypotéky na pronájem.

  Naši hypoteční poradci jsou tu pro vás.

  1. Zavoláme vám

  Nechte nám na sebe telefonní číslo, my se s vámi do 24 hodin spojíme a vše společně projdeme.

   Pokračováním potvrzujete souhlas s našimi obchodními podmínkami a s našimi zásadami ochrany osobních údajů.

   2. Vybereme nejvýhodnější

   Vyjednáme vám lepší sazby a výhodnější podmínky, než na jaké dosáhnete sami.

   Seznámíme vás detailně s nabídkami jednotlivých bank a vysvětlíme, na co si musíte dát pozor u hypotéky.

   3. Vše zařídíme

   Postaráme se za vás o přípravu veškerých dokumentů, které jsou nezbytné ke schválení hypotéky. Samozřejmostí pro nás je kontrola smluv a vyřízení čerpání hypotéky. Zkrátka se postaráme o vše, co bude potřeba.

   Podmínky pro získání hypotéky na pronájem v roce 2024

   • Věk alespoň 18 let
   • Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (u OSVČ)
   • Podepsaná žádost o hypoteční úvěr
   • Doklady totožnosti
   • Trvalý nebo přechodný pobyt v ČR (u cizinců)
   • Výpisy z běžného účtu za posledních 3–6 měsíců
   • Odhad nemovitosti

   Podle toho, jestli si hypoteční úvěr berete na koupi nemovitosti, její stavbu nebo rekonstrukci, potřebujete také:

   • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí
   • rozpočet a harmonogram rekonstrukce nebo stavby,
   • projektovou dokumentaci
   • nebo například smlouvu o notářské či advokátní úschově peněz.

   PŘEČTĚTE SI VÍCE O PODMÍNKÁCH HYPOTÉKY V ROCE 2024

   O hypotéce na pronájem

   Hypotéka na pronájem (investiční hypotéka) je určená pro klienty, kteří nechtějí pomocí hypotečního úvěru řešit vlastní bydlení, ale plánují ho využít na pořízení nemovitosti k pronájmu. Bez ohledu na to, jestli chtějí pronajímat byt, kancelář nebo jiné prostory.

   Základní podmínky této půjčky jsou stejné jako u klasické hypotéky. V některých ohledech se ale liší. Týká se to zejména:

   • nižšího LTV které je maximálně 60 % (u běžné hypotéky až 90 %),
   • a kratší doby splatnosti, která je obvykle 15–25 let.

   Výhodou naopak je, že u investiční hypotéky můžete do svých příjmů přidat i příjmy z plánovaného pronájmu. A zvýšit tím svou bonitu.

   Stačí doložit smlouvu o pronájmu nebo smlouvu o smlouvě budoucí. Případně může budoucí výnos stanovit odhadce.

   Další výhodou pronájmu bytu s hypotékou je, že pomocí nájmu můžete hradit splátky úvěru. Pronájem vám tak postupně pokryje veškeré náklady, které jste měli s pořízením nemovitosti. Zároveň vám zůstane koupený dům či byt, který můžete kdykoliv prodat. A získat tak například finanční polštář na důchod.

   Kdy si musíte vzít hypotéku na pronájem

   Pokud při žádosti o půjčku nedoložíte předpokládané příjmy z pronájmu, můžete využít klasický hypoteční úvěr. A získat tak od banky víc peněz.

   Ne vždy je to ale možné. V určitých případech jste totiž odkázaní pouze na investiční hypotéku. Případně na americkou hypotéku, která má ale vyšší úroky a kratší dobu splatnosti.

   Hypotéku na byt k pronájmu musíte využít, pokud:

   • chcete mezi příjmy zohlednit plánovaný příjem z pronájmu,
   • máte už 3 hypoteční úvěry a žádáte o 4. úvěr,
   • si pomocí investiční hypotéky pořizujete bytový dům s víc než 3 byty.

   Česká národní banka navíc před časem apelovala na poskytovatele, aby pečlivěji zkoumali důvod úvěru. A byli obezřetní u půjček žadatelům, kteří už mají alespoň jednu další hypotéku a nemají u ní do příjmů započítané příjmy z pronájmu. V takovém případě by měly banky u nového úvěru postupovat stejně jako u hypotéky na pronájem bytu či jiné nemovitosti. Podle centrální banky tím sníží riziko předlužení.

   Hypotéka na pronájem a daně

   Pokud si berete hypotéku na dům či byt k pronájmu, musíte poté příjmy z nájmu zohlednit v daňovém přiznání. Tato povinnosti platí pro podnikatele, živnostníky i zaměstnance.

   Důležité je, jakým způsobem byt či dům pronajímáte:

   • Pokud dáváte přednost dlouhodobému pronájmu, daníte vše jako příjmy z pronájmu.
   • U krátkodobých pronájmů (například AirBnb) spadají vydělané peníze do příjmů z živnostenského podnikání.

   S krátkodobým pronájmem jsou spojené i další povinnosti. Například úhrada místních poplatků. Obvykle ale můžete počítat s vyššími příjmy než u dlouhodobého pronájmu. V obou případech zároveň platí, že si úroky z hypotéky na byt k pronájmu nemůžete odečíst od daňového základu.

   Na co se nás u hypotéky na pronájem často ptáte

   Chci při žádosti o hypotéku využít i příjmy z pronájmu. Musím je nějak dokládat?

   Musíte. Konkrétní přístup se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. V různých bankách se tedy setkáte s různými požadavky na dokumenty, které je potřeba dodat. Nejčastěji chtějí vidět daňové přiznání, ve kterém jsou příjmy z nájmu započítané. Nebo musíte doložit nájemní smlouvu. Můžete se ale setkat i s požadavkem na výpis z účtu, který dokáže, že nájem opravdu dostáváte. Někteří poskytovatelé chtějí vidět také list vlastnictví, ze kterého je jasné, že jste majitelem daného domu nebo bytu.

   A pokud pronájem teprve plánujete, stanoví očekávanou výši nájmu banka ve spolupráci s odhadcem.

   Platí u hypotéky na pronájem stejné úrokové sazby jako u běžné hypotéky?

   Obvykle ne. Většina poskytovatelů totiž u „investiční hypotéky“ přidává ke standardnímu úroku ještě přirážku. Můžete ale najít i banky, které mají stejné sazby pro klasické hypotéky i pro hypoteční úvěry na pronájem. Pokud tedy chcete najít nejvýhodnější nabídku, vyzkoušejte kalkulačku investiční hypotéky.

   Čím se liší hypotéka na pronájem od běžného hypotečního úvěru?

   Hlavní rozdíly jsme už zmínili. U plánovaného pronájmu bytu s hypotékou musíte počítat s kratší dobou splatnosti (maximálně 25 let) a nižším LTV (nanejvýš 60 %), než jaké nabízí klasická hypotéka. Problém může být také v ukazatelích DTI (poměr všech dluhů k ročním příjmům) a DSTI (poměr splátky úvěru k čistému měsíčnímu příjmu), které dřív musely banky sledovat na základě pokynů České národní banky. Řada poskytovatelů je přitom využívá i nadále. U hypotéky formou nájmu pak může banka tyto ukazatele posuzovat přísněji. A na rozdíl od klasického hypotečního úvěru si u investiční hypotéky nemůžete zaplacené úroky odečíst od základu daně.

   Nemám ještě dojednaného nájemce, ale vím, za kolik chci byt pronajímat. Stačí to pro stanovení budoucího nájemného? A započítá banka tuto částku do mých příjmů?

   V takových případech banka obvykle postupuje jinak. Například nemovitost ocení výnosovou metodou. Odhadce při ní určí hrubý odhad budoucího nájemného a banka pak výnos určitým koeficientem sníží. Jak velký koeficient to bude, záleží na podmínkách daného poskytovatele. Výslednou částku pak započítá do vašich příjmů. Lepší ale je doložit bance nájemní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí. Banka z ní vyčte smluvený nájem, který pak opět poníží svým koeficientem. Tento koeficient ale může být výhodnější než v případě, že žádnou smlouvu nemáte. Navíc ve smlouvě můžete stanovit vyšší nájem, než jaký určí odhadce. Počítejte ale s tím, banka si deklarovaný nájem ověří.

   Plánuji stavbu bytů a chci u investiční hypotéky zohlednit i budoucí příjem z pronájmu. Nebude to problém?

   Bohužel bude. U rekonstrukce a výstavby totiž příjmy z budoucího pronájmu do svých celkových příjmů započítat nemůžete.

   Články o hypotékách

   Malý dům položený na stole

   Jak jsou na tom úrokové sazby u hypotečních úvěru? Současný stav a výhled do budoucna

   Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů na začátku července klesla oproti předchozímu měsíci o dva bazické body na 5,49 %, což je nejnižší hodnota od května 2022. Tento údaj vychází z dat Swiss Life Hypoindexu, který zpracovává nabídkové sazby na začátku každého měsíce. Tato metodika odráží průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru…

   Číst celý článek
   Budova ČNB

   ČNB snižuje úrokové sazby o půl procentního bodu

   Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby (2T repo sazby) o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně byla snížena i diskontní sazba na 3,75 % a lombardní sazba na 5,75 %. Tyto nové úrokové sazby vstoupili v platnost dnes v…

   Číst celý článek
   Přístav v Chorvatsku

   Plánujete koupi nemovitosti v zahraničí? S financováním vám může pomoci ČSOB

   V posledních letech roste počet Čechů, kteří si pořizují nemovitosti v oblíbených evropských zemích, kam často jezdí na dovolenou. Tento trend je motivován touhou mít svůj druhý domov v zahraničí, kde mohou trávit volné chvíle nebo dokonce důchod. Jednou z bank, která tento sen pomáhá realizovat, je ČSOB se svou…

   Číst celý článek
   Kostky se symbolem procenta

   Hypoteční trh zaznamenal výrazné oživení

   Česká bankovní asociace zveřejnila aktuální údaje o hypotečním trhu, které odhalují výrazné oživení v dubnu 2024. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry téměř za 22 miliard Kč, což představuje meziměsíční nárůst o 20 % a meziroční růst přesahující 100 %. Tento růst je signálem zotavování trhu po období ekonomické…

   Číst celý článek
   Dokumenty, kalkulačka a hračka domu ležící na stole

   ČNB snižuje sazby, hypotéky ale nezlevňují: Proč banky zatím nesnižují úrokové sazby?

   Česká národní banka nedávno začala snižovat úrokové sazby po období výrazného zvyšování v důsledku inflační krize a celosvětové ekonomické nestability. Navzdory poklesu základních sazeb ČNB se však neočekává, že by banky začaly okamžitě snižovat úrokové sazby u hypoték. Ve skutečnosti se hypoteční sazby pohybují okolo 5,5%. Proč tedy banky zatím…

   Číst celý článek